Ferie zimowe w Radziszowie 2018

Ferie zimowe to świetny okres. W szpitalu rozpoczęły się one losowaniem do poszczególnych grup. W ramach projektu „Trzymaj formę” tworzyliśmy piramidy zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Powstały ciekawe prace z wykorzystaniem techniki collage. Dzięki wyklejeniu piramid żywieniowych, z wyciętych z gazetek promocyjnych produktów, łatwiej będzie nam się poruszać w marketowym gąszczu różnorodnych artykułów spożywczych. Już wiemy co powinniśmy jeść, a czego unikać. No i aktywność fizyczna – podstawa piramidy i zdrowia!  Aktywność ruchową wcielaliśmy w życie, oprócz ćwiczeń rehabilitacyjnych, na codziennych spacerach oraz aerobiku i zumbie. W  grupach tworzyliśmy także menu olimpijczyka – zasugerowane przez grupy, prawidłowo zbilansowane jadłospisy. Okazało się, że wielu z nas naprawdę zna się na odżywianiu. Niektórych przepisów nie powstydziłby się nawet wzięty dietetyk! W soboty i niedziele naszym zdrowym nawykom żywieniowym pomagały warzywno –owocowe przekąski, udostępnione przez kuchnię, a przygotowane przez koleżanki z klas ponadgimnazjalnych.

14 lutego z okazji święta zakochanych, cały dzień czynna była poczta Walentynkowa. Wieczorem z tej właśnie okazji odbył się mini koncert walentynkowy. Wszyscy z przyjemnością i podziwem wysłuchali utworów muzyki klasycznej zagranych przez Jakuba Staśto.

Wieczorami grywaliśmy w gry planszowe i komputerowe, oglądaliśmy filmy, a także wspólnie  śpiewaliśmy, wykorzystując internetowe karaoke. Dużą popularnością cieszył się Twister, integrujące zabawy towarzyskie, wspólne układanie wieloelementowych puzzli i zajęcia z origami. Każdy znalazł coś interesującego dla siebie. Byli nawet tacy,  którzy podjęli się nauki robótek na szydełku i to z sukcesem!

Rywalizowaliśmy między sobą na grupowych kalamburach. Odbył się również konkurs plastyczny pt.: „Bajkowa Olimpiada Sportowa”. Powstało kilkanaście świetnych prac, z oryginalnym podejściem do tematu i wykorzystaniem ciekawych technik. Na zakończenie ferii oglądaliśmy przegląd różnorakich talentów naszych rówieśników. Prezentacje umiejętności i pasji występujących, oglądali również mali pacjenci i ich rodzice. Wszyscy zostali nagrodzeni gromkimi brawami i słodkim poczęstunkiem. W ostatni dzień ferii młodzież ponadgimnazjalna wzięła udział w spotkaniu w ramach programu profilaktyczno-edukacyjnego pod tytułem „Ars – czyli jak dbać o miłość”. Warsztaty dotyczyły profilaktyki uzależnień od różnorodnych substancji psychoaktywnych.

Ferie zimowe w Radziszowie to był świetny czas. Niewielka dawka wiedzy o zdrowym stylu życia, podana w ciekawej i zabawowej formie sprawiła, że czas bardzo szybko minął. Zaczynamy następne półrocze wypoczęci i pełni energii.