Człowiek z pasją

29 maja 2019 roku mieliśmy zaszczyt gościć w naszej placówce osobę, która zaraża swoją pasją, jest aktywna fizycznie, nie stosuje używek i lubi pomagać – Dominik Szczurek – to tata jednej z naszych uczennic, który kocha góry, bieganie i rodzinę, a jego motto brzmi: „Bieganie to moje paliwo”.

Pomysł zaproszenia do nas pana Dominika zrodził się z rozpoczynającej się wkrótce akcji fundacji ABCXXI Cała Polska Czyta Dzieciom, a dokładnie XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom, który w tym roku przebiegać będzie pod hasłem „Sportowcy czytają dzieciom – wychowanie przez sport i czytanie”. Nasza placówka nie po raz pierwszy włącza się w to wydarzenie.

Pan Dominik opowiedział o swojej pasji, o tym, kiedy zaczął przygodę z bieganiem po górach, o najtrudniejszym i najdłuższym biegu, o czym myśli, kiedy już nie ma siły biegnąć dalej, o dystansie, który pokonał, aby wspomóc leczenie chorego dziecka, o regularnym trenowaniu, a także o tym, że w sporcie nie ma miejsca na jakiekolwiek używki. Cierpliwie odpowiadał na pytania zadawane przez chłopców i dziewczynki, pochwalił się swoją kolekcją medali i pucharów oraz zgodził się na wykonanie kilku zdjęć z pacjentami. Na koniec zachęcił wszystkich do uprawiania sportów i do niepoddawania się w dążeniu co celu.

Następnie nadszedł czas na inaugurujące „Tydzień Czytania Dzieciom”, odczytanie Lokomotywy Juliana Tuwima. Wiersz prawdopodobnie znany przez wszystkich, ale jakże ciągle zachwycający.

W związku ze zbliżającym się „Światowym Dniem Bez Papierosa” (31 maja), nasz gość chętnie odpowiedział na przygotowane pytania dotyczące palenia papierosów, a właściwie niepalenia oraz doradził, jak unikać niechcianego wdychania dymu papierosowego.

Spotkanie przebiegało w przyjaznej atmosferze i wyjątkowo szybko się skończyło. Nasz gość wyraził chęć odwiedzenia nas jeszcze raz, więc wierzymy, że i jemu u nas się podobało.